برای فهم اختلاف و تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی، ابتدا باید نحوه کارکرد این دو نوع کولر گازی را بررسی کنیم.
در مقایسه تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی باید توجه داشت که این دو کولر گازی در سیکل حرکتی گاز مبرد و قطعات مکانیکی کاملا شبیه هم می باشند و تنها در مدار الکتریکی و برد های الکترونیکی با هم تفاوت دارند.

در سیستم الکترونیکی اسپلیت بدون اینورتر از یک ترموستات بهره گرفته شده است. که به صورت دیجیتالی عمل میکند. این ترموستات دما هوای ورودی از فضای مورد نظر را اندازه گرفته و با رسیدن درجه دما به حد تنظیم شده روی رموت کنترل، برق کمپرسور را وصل ، استارت زده و آن را روشن می کند. در اسپلیت های بدون اینورتر کمپرسور با حداکثر قدرت و گشتاور خود روشن و تا رسیدن به درجه هوای مطلوب به کار خود ادامه می دهد.

آیا تفاوت کولر گازی اسپلیت اینورتر (کم مصرف) و معمولی تنها در مصرف برق آن است ؟

برای خرید برد های همه کاره کولر گازی اینجا خرید کنید

کمپرسور اسپلیت ( و کلیه موتور های الکتریکی) در زمان راه اندازی و شروع به کار باید به اینرسی حرکتی خود غلبه کنند. این کار مستلزم صرف انرژی و نیرویی بیش از نیروی لازم در زمان کارکرد الکتروموتور می باشد. همین موضوع است که باعث افزایش انرژی مصرفی در زمان راه اندازی ، شروع به حرکت و استارت کمپرسور ها می باشد.این میزان نیاز به نیروی بیشتر وافزایش انرژی به صورت لحظه ای گاهی به ۱.۵ برابر می رسد.

پس در زمان استارت و شروع به کار اسپلیت بدون اینورتر افزایش لحظه ای جریان مصرفی تا ۱.۵ برابر می باشد به عنوان مثال اسپلیتی که زمان کارکرد جریانی معادل ۱۰ آمپر مصرف می کند در لحظه استارت جریانی در حدود ۱۵ آمپر بصورت لحظه ای از شبکه برق می کشد. حال با توجه به دیمانسیون برق منازل که ۲۵ آمپر می باشد و اینکه نباید فراموش شود که این میزان فقط جریان اسپلیت در لحظه استارت می باشد اگر وسیله برقی دیگری مانند جارو برقی ، کتری برقی ، لباسشویی و یا سشوار نیز در حال کار باشد جریان برق مصرفی بیش از حد مجاز می شود.

نحوه کارکرد اسپلیت بدون اینورتر و معایب آن :

کولر گازی بدون اینورتر پس از روشن شدن با حداکثر توان سرماسازی شروع به کار کرده و پس از مدتی دما هوای محیط را به میزان مطلوب می رساند و خاموش می شود. در این نوع عملکرد دو نکته وجود دارد:

  1. روشن و خاموش شدن مکرر باعث افزایش استهلاک کمپرسور (تجهیزات مکانیکی بیشترین استهلاک را در زمان روشن و خاموش شدن دارند) می شود.
  2. برای کنترل و بهبود زمان روشن و خاموش شدن باید بین دمای روشن شدن و خاموش شدن دستگاه یک اختلاف قرار داد تا کولر گازی با کوچکترین تغییر دما روشن یا خاموش نشود این اختلاف دما ۱ الی ۳ درجه (بیشتر ۳ درجه)می باشد. در نتیجه محیط تحت پوشش اسپلیت بدون اینورتر همیشه دمایی متغیر داشته و دمای هوا دائما در حال افزایش و کاهش چند درجه ای می باشد.

اسپلیت های اینورتر

اسپلیت های اینورتردار که به آن کولر گازی کم مصرف نیز می گویند در حقیقت همان اسپلیت معمولی با سیستم الکتریکی متفاوت و ارتقا یافته می باشد.

قبل از بررسی کولر گازی کم مصرف ابتدا اینورتر را شرح می دهیم: تمام الکتروموتورهای AC با مشخصات شبکه برق ایران می توانند با حداکثر سرعت ۲۹۰۰ دور در دقیقه دوران نمایند. این سرعت چرخش به دو پارامتر ولتاژ و فرکانس بستگی دارد. شبکه برق سه فاز ایران دارای حداکثر ولتاژ ۳۸۰ ولت و ۵۰ هرتز می باشد. اینورتر یا درایو ها با تغییر این دو پارامتر سرعت چرخش الکتروموتورها را تغییر می دهند و کمپرسور کولر گازی نیز که دارای یک الکتروموتور در پوسته خود می باشد توانسته به سادگی با اینورتر سازگار شود.

اما این تغییر سرعت چرخش چه مزیتی برای کولر گازی دارد ؟ و چگونه باعث صرفه جویی در مصرف برق می شود؟

در کولر های گازی کم مصرف با نصب اینورتر در مسیر برق ورودی؛ کمپرسور را با سرعت کمتر و آرامتر راه اندازی می کند. اینورتر با کاهش ولتاژ و فرکانس برق ورودی به کمپرسور و بقیه قطعات مکانیکی؛ سرعت لحظه راه اندازی کمپرسور یا موتور کولر را کاهش داده و پس از به حرکت درآمدن کمپرسور این دو پارامتر را تا میزان مطلوب افزایش می دهد.

تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی در چیست و چگونه می توان کولر گازی اینورتر را از کولر گازی معمولی تشخیص داد؟

به همین دلیل در کولر گازی های اینورتر شما شاهد کاهش ولتاژ در لحظه استارت کمپرسور نخواهید بود و کمترین فشار و آسیب را به سیم کشی و شبکه برق داخلی ساختمان وارد می کند. از همین رو این کولر گازی مناسب ساختمان هایی با سیم کشی ضعیف می باشد. به خصوص در ساختمان های قدیمی با سیستم سیم کشی قدیمی و فرسوده.

تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی به لحظه استارت محدود نمی شود. کولر گازی هایی که به اینورتر مجهز هستند کنترل دمای بسیار مطلوب تری دارند زیرا کمپرسور این کولر ها عملا با رسیدن دما به میزان تنظیم شده دیگر خاموش نمی شوند بلکه سرعت چرخش کم و بار برودتی کولر را کاهش می دهند.

کولر های گازی کم مصرف پس از نزدیک شدن به دمای تنظیم شده خاموش نمی شوند بلکه با تغییرات سرعت گردش بار برودتی ایجاد شده را کاهش میدهند این کار باعث یک بالانس انرژی می شوند یعنی گرمای ایجاد شده در محیط با گرمای جذب شده توسط کولر گازی اینورتر برابر می شود و دیگر لزومی به کارکرد کولر گازی با حداکثر توان وجود ندارد. در چنین شرایطی مصرف کولر گازی بسیار کم می شود.

تفاوت کولر گازی اسپلیت اینورتر و معمولی در چیست؟

تفاوت کولر گازی اسپلیت اینورتر و کولر گازی معمولی

البته این نکته مهم را نباید فراموش کرد که کولر گازی اینورتر در پیک کار خود و حداکثر توان کارکرد، دارای مصرف برق مشابه کولر گازی معمولی است و تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی فقط در نوع کنترل ظرفیت و راه اندازی کمپرسور می باشد. و اتفاقا به همین دلیل از نظر اقتصادی توجیه اختلاف قیمت زیاد در زمان خرید اولیه کولر گازی کم مصرف کار ساده ای نیست و نباید به تبلیغات غیر کاربردی برندهای وارد کننده این کولرها در خصوص کاهش مصرف برق تا میزان ۶۰ درصد اهمیتی داد.

اینورتر مصرف برق را در چند ثانیه اول هنگام استارت کاهش می دهد.در تبلیغات شرکتها اکثرا درصد کاهش برق کولر گازی ،درصد کاهش در موقع استارت را مد نظر قرار می دهند.

نوسان کمتر دمای محیط، راه اندازی نرم و آرام کمپرسور و مصرف کمتر انرژی در زمان رسیدن کولر به دمای مناسب از مزایای کولر گازی اینورتر می باشد و اما معایبی هم چون قیمت بالاتر در زمان خرید و تعمیرات و لوازم گرانتر در زمان خرابی از چالش های بعدی کولر های گازی کم مصرف یا اینورتر می باشد.

درباره ی نویسنده سایت

یک پاسخ ارسال نمایید

ساخت پی سی بی - PCB

پی سی بی به معنای برد مدار چاپی هست که این برد دارای خطوط و پدهایی هست که نقطه های مختلف رو به هم وصل می کند. مسیرها واثرهایی وجود دارد که نقاط مختلف الکتریکی رو به هم وصل می کند PCB اجازه می دهد تا سیگنال هاو برق بین قطعات مختلف روی برد جریان پیدا کند

دورسنج - تاکومتر - تولید دورسنج دقت بالا - rpm

در ماشین آلات و دستگاه ها، اندازه گیری سرعت چرخش شفت یا موتور بسیار مهم است تا از
آسیب به سیستم ها جلوگیری شده و بهره وری در آنها بالا رود.
به همین منظور باید بدانیم ابزار سنجش سرعت موتور یا تاکومتر چیست؟

آرل - اسپندل - cnc - کنترلر مچ تری - mach3

اسپیندل موتورها در صنعت براده بردی نقش مهمی بر عهده دارند . طراحی این موتورها بگونه ای صورت گرفته که بتوانند با سرعت بسیار بالا و یا با قدرت بسیار بالا متناسب با نیاز کار کنند . برای رسیدن به سرعت مثلا ۵۵ هزار دور در دقیقه نیازمند تغییر ساختار در استاتور و روتور و سیستم خنک کاری و بلبرینگها و … هستیم . صنعت اسپیندل موتورها این مهم را فراهم آورده اند .

فروش - قیمت - اینورتر - دلتا - نیشابور - خراسان رضوی - فروشگاه - اینترنتی چترا - لیست - دلتا

اینورترها دارای قدمت زیادی هستند و ضمن اینکه اینورترهای مدرن امروزی بی‌نهایت قدرتمند هستند،
محیط‌ هایی که این اسب‌ های کاری در آن قرار می‌گیرند بدین معنی است که این واحدها درنهایت خراب می‌شوند و با پیشرفت تکنولوژی منسوخ خواهند شد.

ESP8266 - RGB - کنترل LED - وای فا

در این پروژه قصد داریم با استفاده از سیستم وای فای گوشی های اندروید، ماژول ESP8266 و میکروکنترلر مگا۸ ، RGB LED را کنترل کنیم و بوسیله آن تمامی رنگ های موجود در نرم افزار اندروید را بر روی RGB LED شکل دهیم.

کولر - گازی - اینورتر - چترا - ارزان -

برای فهم اختلاف و تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی، ابتدا باید نحوه کارکرد این دو نوع کولر گازی را بررسی کنیم.
در مقایسه تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی باید توجه داشت که این دو کولر گازی در سیکل حرکتی گاز مبرد و قطعات مکانیکی کاملا شبیه هم می باشند و تنها در مدار الکتریکی و برد های الکترونیکی با هم تفاوت دارند.

به طور کلی می‌توان گفت داکت اسپلیت همان کولر گازی است با این تفاوت که در کولر گازی یونیت داخلی به صورت دیواری یا سقفی، روکار انجام می‌شود ولی یونیت داخلی یا هواساز داکت اسپلیت به صورت توکار و درون سقف کاذب نصب می‌شود و سپس با کانال کشی به اتاق‌ها یا قسمت‌‌های مختلف یک ساختمان متصل شده و هوای تازه را بعد از فیلتر کردن و تنظیم دما در آن‌ها توزیع می‌کند

CNC - چترا - خرید

به ماشین کاری ‍CNC علاقه مند شده اید، اما نمی دانید از کجا باید شروع کرد؟ برای پرهیز از سردرگمی و جهت گیری درست، ابتدا لازم است شش مرحله اولیه زیر را به درستی طی کنید. مطالعه این مطلب به شما کمک می کند با اطلاعات کافی برای تصمیم گیری و آغاز مراحل بعدی کار اقدام نمایید.

  • 1
  • 2